Hol és hogyan Szilveszterezz

Magazin >

Aki kíváncsi más nemzetek újévköszöntő szokásaira, annak komoly gondja lesz a túl széles választék miatt.

 Szabó Péter 2017-12-04

Akinek levezetetlen indulatai vannak, az sürgősen menjen Dániába Szilveszterezni, mert ott az a szokás járja, hogy a rokonok, barátok, jóakarók, szomszédok mindenféle törékeny cserépedényt vagdosnak az általuk kedveltek ajtajához. Akinek a legtöbb széttört tányér, csupor, csésze van az ajtaja előtt, az megnyugodhat, őt nagyon sokan szeretik. A külföldről érkező, esetenként érthetetlen szavakat kiabáló, dühödt tányérdobáló turisták indíttatását pedig fedje jótékony homály…

A szőlőt szerető embereknek széles a paletta, ugyanis Spanyolországtól Olaszországon át Latin-Amerikáig számos helyen az a szokás járja, hogy a szilveszteri 12 harangkondulásnál tizenkét szem szőlőt kell bekapdosni a szánkba a jó szerencse és a minden hónapra kiterjedő jólét bebiztosítása érdekében. Aki nem hisz a babonában, de szereti a szőlőt, annak tök mindegy, de legalább jól érzi magát.

Észt barátainkhoz csak olyan ember menjen látogatóba Szilveszterkor, aki bélpoklos. Jó észt szokás szerint ugyanis tizenkét(12!) főételt kell elfogyasztani az este folyamán, hogy a következő év egyetlen hónapjában se éhezz. Ez persze csak a nagyon komoly hagyományőrző észteknél dívik, ugyanis a huszadik század elejétől már a jó észtek sem bírták az iramot és leredukálták a felfalandó étkek számát hétre, de a komolyabbak ezeket nyámnyiláknak nevezik. Mindenesetre egy kis edzés nem árt előzetesen a karácsonyi halászlével, töltött káposztával, bejglivel, mert ezek az észtek nem viccelnek…

Eladósorba keveredett hajadonok és már régóta pártában lévő, ámde házaséletre vágyó, némileg babonás hölgyek mindenképpen menjenek Fehéroroszországba Szilveszterezni, hátha szerencsével járnak. Ugyanis arrafelé az a szokás járja, hogy a kakas megmondja, kinek jut jövőre férfi. A program egyszerű: leszór minden egyes delikvens egy marék kukoricát a lába elé, majd bevezetik a kakast és amelyik adag kukoricából először eszik, annak kötik be a fejét jövőre. Ha ezen múlik…

Ecuadorba viszont a piromániások menjenek, ugyanis arrafelé mindenféle bábukat égetnek az új évre való tekintettel. A céljuk semmi más, mint hogy az elmúlt év minden rossz emlékét, eseményét magukkal vigyék tűzhalálukkal a túlvilágba.

Ha már a tűznél tartunk, akkor érdemes Skóciába is ellátogatni ennek kapcsán, ugyanis a Hogmanay egy igencsak fényes ünnep náluk Szilveszterkor. A viking gyökerű szertartás keretében a férfiak (és persze manapság a nők is) az utcára vonulnak, ahol égő fáklyákkal menetelve kergetik a rossz szellemeket a pokolba. Persze a jó skótoknál ilyenkor már felettébb hűs idők járnak, amit igyekeznek viszkivel gyógyítani, így aztán néha előfordul, hogy némely kapatosabb, szélesebb gesztusokkal gonoszt űző fegyvertársunk a mellette állót gyújtja fel, ami persze nem zárja ki, hogy a véletlenül lángra kapó, sivalkodó illető is gonosz szellem volt. Azért csak óvatosan a viszkivel…

Nem túl régi hagyomány, de tényleg figyelemre méltó a chilei Talka városka lakosainak elképzelése a jókedvű új év várásról, ahol a helyiek nem épp a megszokott helyen buliznak. Ők ugyanis este 11-kor már ott tolonganak a temető bejáratánál, egymást taposva, hogy amikor a polgármester kinyitja a temető kapuját, boldogan tóduljanak be szeretett elhunytjaikhoz, hogy velük ünnepeljék az új évet hajnalig. Mindez egy családnak köszönhető, akik 1995-ben átmásztak a kerítésen, hogy a nemrég elhunyt családfővel ünnepelhessék az új esztendőt. Isten tudj, nekem tetszik az ötlet.

 

Vannak azonban olyanok, akik nem csak a rossz emlékektől, szellemektől akarnak megszabadulni Szilveszter éjjelén, hanem tárgyaktól, amiket kihajítanak a lakásból. Ezt pedig tessék szó szerint érteni, ezért aztán Olaszországban érdemes az embernek a feje fölé nézni, vagy esernyővel sétálni, mert a jó ég tudja, mi szakad a nyakunkba. Sőt, Dél-Afrikában, ahol szintén dívik ez az őrült hagyomány odáig mentek el a megkergülésben, hogy komplett bútorokat, elektronikai eszközöket hajigálnak ki az ablakon, néha még hűtőszekrényt is, ami ellen az esernyő már nem tűnik megoldásnak. Bár, ahogy elnézem a képen a félig kitolt oroszlánlábas vaskádat, hát annak se állnék alá. Viszont tisztes távolból nézve ritka nagy buli lehet nézni a tombolást.

Akárhogy is nézzük, a Szilveszter telis tele van őrültebbnél őrültebb babonákkal, tradíciókkal, félelmekkel, szertartásokkal, amik néha egészen szélsőséges formákat öltenek. Egy biztos, mindegyik lehet jó buli, ha az ember elfogadja a másik agymenését és szeretetben várja a következő évet szeretteivel. Boldog Új Évet Kívánunk minden kedves Utazóna olvasónknak és ha kiheverték a karácsonyi bejglit, írják meg, mi volt a legdurvább Szilveszteri élményük!

Hol és hogyan Szilveszterezz
Hol és hogyan SzilveszterezzHol és hogyan SzilveszterezzHol és hogyan SzilveszterezzHol és hogyan Szilveszterezz
Hol és hogyan Szilveszterezz

Tetszik a cikk? Oszd meg ismerőseiddel is!